Depresja dziecięca to zaburzenie emocjonalne, któremu towarzyszą zaburzenia zachowania i wahania nastroju. Objawy i czynniki ryzyka depresji różnią się u dzieci i dorosłych. Zakłada się, że z genetycznego punktu widzenia są to dwie różne choroby. Jednak leczenie depresji dziecięcej pod względem treści i metod jest zbliżone do leczenia tego zaburzenia u osób dorosłych.
U dzieci depresja może zacząć się rozwijać od 3-4 miesiąca życia – jest to tak zwana depresja dziecięca. Ten typ depresji, w przeciwieństwie do dzieciństwa, ma bardziej podobne objawy jak u osoby dorosłej. Niemowlę cierpiące na to zaburzenie traci zainteresowanie życiem i doświadcza ciągłej apatii.
Depresja dziecięca może zacząć się objawiać w wieku 3-4 lat, ale zwykle rozwija się we wczesnych latach szkolnych.
Depresja w pierwszej kolejności zawsze wiąże się ze spadkiem nastroju. Leczenie depresji dorosłych zwykle ma na celu pracę z negatywnymi emocjami.
Jednak u dzieci zaburzenie to nie cechuje się objawami charakterystycznymi dla młodzieży lub dorosłych z depresją.
Dzieci zwykle nie chcą spać lub ogóle nie wstawać z łóżka.
Mają normalny apetyt i nie mają myśli samobójczych.
U dzieci z reguły depresja przejawia się w postaci problematycznych, dewiacyjnych zachowań.
Bardzo często rodzice, nauczyciele, a nawet profesjonaliści mylą takie objawy z problemami behawioralnymi. Dorośli postrzegają dziecko jako łobuza lub złego ucznia nie zdają sobie sprawy, że jest to forma dziecięcej depresji.
Dziecko zaczyna buntować się przeciwko szkole, zasadom i systemowi. Dlatego, w przeciwieństwie do okresu dojrzewania, to zachowanie nie jest normalne,
Czym jest depresja.
Niezwykle ważne jest, aby dziecko było zaangażowane w życie społeczne, a tym samym rozwijało podstawowe funkcje poznawcze i społeczne.
Gdy to zaangażowanie zostaje naruszone, dziecko nie chce chodzić do szkoły, niczym się nie interesuje, a także zaburzony jest jego normalny rozwój.
Niestety bez pomocy psychiatry i psychoterapeuty nie można przywrócić rozwoju dziecka z depresją.
Przy pierwszych przejawach dewiacyjnego zachowania rodzice powinni szukać pomocy u specjalisty.
Przyczyny depresji dziecięcej i czynniki ryzyka
Najbardziej prawdopodobną przyczyną depresji dziecięcej jest genetyczna predyspozycja do choroby. Aby jednak uwidoczniło się zaburzenie genetyczne, dziecko musi znajdować się pod wpływem pewnych czynników ryzyka.
Z reguły w dzieciństwie takie czynniki są związane z tym, co dzieje się w rodzinie. Czynnikiem ryzyka, który wywołuje rozwój choroby, może być rozwód rodziców lub napięta relacja między nimi.
Aby zmniejszyć czynniki ryzyka depresji u dziecka, rodzice powinni dbać o zdrowe środowisko rodzinne.
Innym znamiennym czynnikiem ryzyka może być zastraszanie. Jeśli dziecko ma predyspozycje do depresji, znęcanie się ze strony rówieśników może wywołać rozwój choroby.
Dziecko zacznie opuszczać szkołę i uciekać od interakcji z systemem edukacyjnym w każdy możliwy sposób.
Takie dzieci często uciekają z domu, aby nie były zmuszane do chodzenia do szkoły.
Czasami jednak szkoła może być miejscem, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, uciekając od problemów domowych. Aby zmniejszyć czynniki ryzyka depresji u dziecka, rodzice powinni dbać o zdrowe środowisko rodzinne.
Zalecenia w leczeniu depresji dziecięcej
Depresję dziecięcą rozpoznaje się na podstawie wywiadu klinicznego z psychiatrą lub psychoterapeutą specjalizującym się w rozwoju dziecka.
Psychiatra może przepisać leki, które pomogą złagodzić niektóre objawy i poprawić nastrój dziecka. Psychoterapeuta będzie pracował z samym pacjentem i jego rodzicami za pomocą technik psychoterapii poznawczo-behawioralnej lub dynamicznej.
W przeciwieństwie do dorosłych, dziecku w wieku szkolnym i przedszkolnym dość trudno jest wytłumaczyć, że jego stan jest chorobą wymagającą określonych działań i leczenia.
Leczenie depresji dziecięcej zwykle może odbywać się za pomocą muzyki, sztuki, gier etc.
Uczestnicząc w zabawach dziecko może wyrazić siebie, a poprzez sztukę dostrzega pracę psychoterapeutyczną specjalisty.
Często rodzice nie są w stanie pomóc swojemu dziecku radzić sobie z depresją, ponieważ to oni sami są przyczyną jego stanu.
Dlatego psychoterapeuta pracuje z rodzicami i zapewnia im narzędzia do właściwej interakcji z dzieckiem.
W trakcie zajęć rodzice poznają metody wsparcia psychologicznego i uczą się je stosować w praktyce.
Jeśli rodzice spotkają się w połowie drogi, nawiążą współpracę z psychoterapeutą i zastosują się do wszystkich zaleceń, większość objawów depresji dziecięcej można wyleczyć .
3 odpowiedzi na “Depresja u dzieci”
Im excited to discover this web site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to look at new information in your site.
May I simply just say what a comfort to uncover an individual who actually knows what they are talking about on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of your story. Its surprising you arent more popular because you surely possess the gift.
May I simply say what a comfort to discover somebody who genuinely knows what they are talking about over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular because you surely possess the gift.