Samookaleczanie można zdefiniować jako zachowanie autodestrukcyjne. Jest to praktycznie każde zachowanie, w którym wyrządzasz sobie krzywdę. Bardzo często traktowane jest jako sposób na radzenie sobie z trudnymi lub rozpaczliwymi sytuacjami, myślami i uczuciami.
Najczęściej samookaleczania przejawiają się w postaci cięć lub przedawkowania narkotyków i innych substancji. Oczywiście może to być każde inne zachowanie, które powoduje uraz, bez względu na to, jak małe lub duże mogą być konsekwencje.
Zasadniczo każde zachowanie, które powoduje krzywdę lub obrażenia, można uznać za samookaleczenie, nawet jeśli jest traktowane jako sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami, myślami lub sytuacją.
Jest to zachowanie destrukcyjne, kiedy sami siebie karzemy, bo szukamy ulgi w bardzo trudnej sytuacji życiowej, kiedy nie widzimy już światełka w tunelu, kiedy jesteśmy już na dnie i straciliśmy motywację i chęć dalszej walki w życiu.
W ten sposób szukamy ulgi od tego nieznośnego wewnętrznego bólu, z którym nie możemy nic zrobić.
Cierpimy w środku, mogą to być uczucia, myśli. Często próbujemy uciec od problemów, wewnętrznego bólu lub jakoś go zrekompensować czy złagodzić.
Każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na określone sytuacje i wydarzenia życiowe. Każdy ma inne sposoby radzenia sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami, negatywnymi myślami i uczuciami w życiu.
Niektórzy ludzie radzą sobie z tymi problemami, podczas gdy inni postrzegają te problemy jako koniec świata, coś nierozwiązywalnego i katastrofalnego. Kiedy nie wyrażamy odpowiednio naszych emocji, nie przetwarzamy ich w sobie, nie mówimy o swoich uczuciach i tym, co nas obciąża, wewnętrzny ból może rosnąć i stać się nie do zniesienia.
Niektórzy ludzie zwracają się wtedy przeciwko sobie i wykorzystują swoje ciało jako sposób wyrażania myśli i uczuć, których nie mogą wypowiedzieć na głos.
Ludzie często ranią się, gdy coś ich przerasta lub gdy dzieje się coś, co uderza ich bardzo mocno i głęboko.
Badania naukowe wskazują na problem nieprawidłowego wyrażania swoich uczuć jako jedną z głównych przyczyn samookaleczeń.
PRZYCZYNY SAMOOKALECZEŃ
Powody, dla których niektórzy ludzie zwracają się ku samookaleczeniu, mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Wśród najczęstszych przyczyn i wyzwalaczy tego autodestrukcyjnego zachowania można wymienić na przykład:
- Problemy w rodzinie.
- Problemy w związkach.
- Seperacja lub rozwód.
- Problemy w szkole.
- Śmierć bliskich.
- Zastraszanie.
- Depresja.
- Lęk.
- Niska samo ocena.
- Zmiany, takie jak zmiana szkoły lub zatrudnienia.
- Używanie alkoholu, narkotyków i innych środków uzależniających.
W sytuacji, gdy kilka z tych problemów połączy się w życiu człowieka, może on szybko znaleźć się w sytuacji, w której będzie tego za dużo i nie będzie w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić.
Wtedy może wystąpić samookaleczenie lub inne szkodliwe zachowanie, które prowadzi do samozniszczenia.
Często są to osoby, które doświadczyły poważnej traumy z dzieciństwa, której nie potrafią przetworzyć i przejść dalej.
Po prostu tkwią w miejscu i wewnętrznie doświadczają w kółko tego samego bólu , aż nie pozostaje im nic innego, jak zacząć kompensować i uśmierzać ten wewnętrzny ból, na przykład poprzez nacinanie ciała lub inne metody samozniszczenia.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, nie bój się szukać pomocy. Nie ma się czego wstydzić.
Nie bój się prosić o pomoc kiedykolwiek i jakkolwiek jej potrzebujesz. Mówienie o swoich uczuciach i proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, jak myśli wiele osób. Pokazuje, że dbasz o swoje zdrowie i jest to również bardzo ważne dla procesu wzrostu. Nie zawsze łatwo jest wyrazić to, co czujesz.
Jeśli nie możesz znaleźć konkretnej emocji lub jednego słowa, aby opisać, jak się czujesz, użyj tylu słów, ile potrzebujesz, aby zilustrować, jak się czujesz.
Jedna odpowiedź do “Samookaleczanie”
Thanks for sharing.