Dzisiaj kilka słów o bajkach w jaki sposób możemy je wykorzystać.

Gdy dziecko dorasta, wykazuje zainteresowanie otaczającym go światem.

Bajki to nie tylko zwykłe dzieła literackie, zawierają także wiele wskazówek jak żyć. Każda bajka komunikuje się z nami poprzez symbole, które niosą w sobie ukryte znaczenie, a my możemy je ujawnić. Odzwierciedlają różne sytuacje życiowe, jednocześnie oferując rozwiązania. Rozwijają wyobraźnię i kreatywność, które mogą uzdrowić psychikę człowieka. Mogą rozwijać empatię, bo dziecko w naturalny sposób identyfikuje się z bohaterem opowieści, żałuje poniesionych strat i cieszy się ze zwycięstw. Jedną z najważniejszych funkcji bajek jest umiejętność pomocy w przezwyciężeniu strachu i niepokoju, z którymi obecnie dzieci się zmagają. Są to tzw. bajki terapeutyczne.

Bajki terapeutyczne działają na poziomie podświadomym i symbolicznym. Ich cechą charakterystyczną jest trudna sytuacja życiowa głównego bohatera. Strach i niepokój, którego doświadczają bohaterowie, pomaga dzieciom radzić sobie z ich własnym strachem i niepokojem, ucząc stopniowo różnych sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji, zmiany zachowania i nowego sposobu doświadczania. Przy odpowiednim doborze bajki nastąpi swoiste przeniesienie doświadczenia bajkowej postaci na dziecko, które pozna i zinternalizuje metody rozwiązywania.

W przeciwieństwie do klasycznych bajek, bajki terapeutyczne są „szyte na miarę”, pod konkretny problem. Mogą to być różne sytuacje, które w pewien sposób były traumatyczne dla dziecka (na przykład mogą to być różne lęki, śmierć, zastraszanie, maltretowanie itp.). Bajki te w większości przypadków nie kończą się szczęśliwie, ale pokazują dzieciom różne punkty widzenia, dzięki czemu lepiej radzą sobie w danej sytuacji.

Jak rodzic może pracować z historyjkami terapeutycznymi?

  1. Wybierz bajkę, której fabuła jest podobna do obecnej sytuacji Twojego dziecka albo problemu, z którym aktualnie się boryka
  2. Porozmawiaj z dzieckiem o uczuciach bohaterów i całej sytuacji, która dzieje się w bajce.
  3. Pamiętaj, że że bajka nie zastąpi rozmowy z dzieckiem, to tylko brama do duszy dziecka. Ważna jest dalsza komunikacja między Wami.
  4. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniej bajki, która odnosi się do obecnej sytuacji, możesz stworzyć własną.

Przy tworzeniu własnych bajek terapeutycznych konieczne dostosuj treści pod względem wieku i sytuacji dziecka.

Uważaj jednak, aby imię i wygląd dziecka nie były identyczne lub podobne do imienia lub wyglądu głównego bohatera.

Nie należy nadużywać bajek, aby uczyć dziecko lub narzucać mu sposób myślenia. Może mieć dokładnie odwrotny skutek.

Ważne jest także monitorowanie reakcji dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *