Jadłowstręt psychiczny , często nazywany po prostu anoreksją , to ciężkie zaburzenie odżywiania charakteryzujące się zbyt niską masą ciała, zmniejszonym dziennym spożyciem kalorii, intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze i zmianami w stosunku do własnego ciała. Osoby z jadłowstrętem psychicznym sprawują patologiczną kontrolę nad swoją wagą i sylwetką, która w coraz większym stopniu wpływa na ich życie. Jeśli nie jest odpowiednio leczone, zaburzenie może mieć tendencję do przybierania postaci przewlekłej, objawiającej się upośledzającymi problemami fizycznymi, psychicznymi i społecznymi.
Termin anoreksja wywodzi się z języka greckiego ( an- privative i órexis 'apetyt’) i oznacza „ brak lub wyraźne zmniejszenie apetytu ”.
Osoby z jadłowstrętem psychicznym prawie nigdy nie skarżą się na utratę apetytu. Wręcz przeciwnie, pobudzenie głodu jest zwielokrotnione wraz ze zmniejszeniem podaży kalorii, a co za tym idzie utratą masy ciała. Kontrolowanie bodźca głodowego staje się dla tych pacjentów, paradoksalnie, źródłem satysfakcji i podsyca ich zaburzenia.
Jadłowstręt psychiczny to zaburzenie odżywiania , które dotyka głównie kobiety i zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się stopniowym i coraz bardziej znaczącym ograniczaniem przyjmowanych kalorii, któremu często towarzyszy nadmierny i kompulsywny wysiłek fizyczny, co prowadzi do postępującej utraty masy ciała.
Chorzy z uporem dążą do utraty wagi, nie martwiąc się zbytnio o szkody, jakie pociąga to za sobą dla ich zdrowia.
Najbardziej widocznym objawem , już na samym początku anoreksji , jest znaczna utrata masy ciała. Często początek następuje po rozpoczęciu diety. Początkowa utrata masy ciała może być interpretowana, nawet przez krewnych i członków rodziny, w niezbyt niepokojący sposób.
W pierwszej fazie anoreksji pacjentka może doświadczać szczególnego stanu euforii, poczucia dobrego samopoczucia i wszechmocy, zwanego miesiącem miodowym . Choroba wydaje się być rozwiązaniem wszystkich problemów, a wynikające z niej uczucie energii i mocy często komplikuje rokowanie, ponieważ pacjent zaprzecza jakiemukolwiek stresowi psychicznemu.
Zdjęcie źródło internet
2 odpowiedzi na “ANOREKSJA NERWOWA. ROZPOZNANIE, OBJAWY I LECZENIE”
I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!
Thank You